پی ال سی (PLC) چیست؟

شاید از خودتان بپرسید که (پی ال سی) PLC چیست؟ در واقع PLC مخفف شده سه کلمه Programmable Logic Controller است که به آن کنترل کننده منطقی برنامه‌پذیر می‌گویند. در حال حاضر در بخش‌های صنعتی برای برنامه ریزی و مدیریت به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در واقع این مدیریت و برنامه ریزی باعث می‌شود که تمام فرآیندها به‌درستی انجام شوند و به بهترین شکل انجام شوند. هر پی ال سی از اجزای مختلفی همچون ثبات انتقالی، زمان سنج، شمارنده برخوردار است که در نهایت کنترل تمام فرآیندهای پیچیده را سهل می‌کند. پی ال سی‌ها بر میکروپروسسورها مبتنی هستند و شامل اجزای مهمی همچون خروجی، ورودی، پردازش، حافظه است. شرکت‌های زیادی در زمینه تولید پی ال سی‌ها فعالیت می‌کنند به همین دلیل آن‌ها را در مدل‌ها و برندهای مختلفی در بازار مشاهده خواهید کرد.

⭐️ جهت مشاهده محصولات کنتاکتور اشنایدر، روی دکمه کلیک کنید. ⬅️ ⬅️ ⬅️ ⬅️ ⬅️ ⬅️

PLC صنعتی

کاربرد پی ال سی (PLC)

پس از این که متوجه شدیم PLC چیست؛ حال به آشنایی با کاربرد آن اشاره می‌کنیم. اساساً کاربردهای مختلفی برای پی ال سی‌ها وجود دارد که بیشترین آن‌ها در بخش صنایع مختلف خواهد بود؛ برای مثال از جمله کاربرد پی ال سی‌ها عبارت‌اند از:

🔶 در صنایع خودروسازی از پی ال سی‌ها برای سیستم‌های سوراخ‌کاری، رنگ پاشی، پرس‌های اتوماتیک، سیستم‌های اتصال قطعات و… استفاده می‌شوند.

🔶 در صنایع شیمیایی برای بسیاری از دستگاه‌های ترکیب کننده مواد با هم یا سیستم‌های مخلوط کننده می‌شود.

🔶 در صنایع ساخت پلاستیک وجود پی ال سی‌ها مشاهده می‌شود، یعنی در سیستم‌های تولید آنالیز پلاستیک، سیستم‌های دمش هوا و… کاربرد دارد.

🔶 در بسیاری از صنایع غذایی همچون عصاره‌گیری، بسته‌بندی و… کاربرد دارند.

🔶 پی ال سی‌ها در صنایع فولاد و ذوب آهن هم استفاده می‌شوند.

🔶 کاربرد این قطعه مهم در صنایع حمل و نقل است یعنی در نوار نقاله، تجهیزات حمل و نقل و… استفاده می‌شود.

🔶 در بسیاری از صنایع ساختمانی همچون کنترل هوا، روشنایی خودکار، بالابرها استفاده می‌شود.

🔶 کاربرد دیگری که برای پی ال سی‌ها وجود دارد در صنایع تبدیل انرژی است یعنی در سیستم‌های بازیافت تصویه، بازیافت گاز، استگاه‌های تقویت فشار گاز و… از PLCها استفاده می‌شود.

🔶 در بیشتر ماشین‌آلات صنعتی از PLC استفاده می‌شود.

⭐️ مشاهده محصولات کلید اتوماتیک اشنایدر ⭐️

پی ال سی اشنایدر

انواع پی ال سی

در حقیقت پی ال سی‌ها را بر اساس پارامترهای مختلفی همچون تعداد ورودی، اندازه حافظه، برند و… به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

💠 PLCهای سایز کوچک: در گذشته از کنترل کننده‌های سنتی استفاده می‌کردند، اما با تولید پی ال سی‌های کوچک دیگر از کنترل کننده‌های سنتی استفاده نمی‌شود و این مدل PLC جایگزین مناسبی برای آن‌ها است. می‌توان که آن‌ها ار گسترش داد اما محدود یعنی دو الی چند ورودی و خروجی دارند.

💠 PLCهای متوسط: از آنجایی که ساختاری مدولار دارند می‌توان به‌راحتی آن‌ها را تغییر و گسترش داد. مجهز به امکانات ارتباطی زیادی هستند؛ به همین دلیل در کنترل گسترده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

💠 PLCهای بزرگ: زمانی از این مدل پی ال سی‌ها استفاده می‌شود که به ورودی و خروجی‌های زیادی احتیاج است و قرار است با استفاده از آن‌ها بایستی عملیات کنترلی پیچیده‌ای با آن‌ها انجام شود؛ البته که به‌منظور هدایت تعدادی از پی ال سی‌های کوچک از این مدل پی ال سی استفاده می‌شود.

ساختار PLC

در حقیقت پی ال سی‌ها ساختاری مشابه کامپیوترها دارند و از بخش‌های داخلی مهمی برخوردار هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

🟡 ماژول منبع تغذیه: این ماژول به عنوان یک منبع برق وظیفه دارد که تغذیه و برق تمام قسمت‌های سیستم را تامین کند؛ البته که برق ورودی را به صورت متناوب دریافت کرده و آن را به‌صورت جریان مستقیم به بخش‌های مختلف می‌دهد.

🟡 ماژول حافظه و CPU: سی پی یو به عنوان مغز پی ال سی است که وظیفه دارد برنامه‌ها را اجراء کند و تمام وظایفی که به پی ال سی محول شده را مدیریت می‌کند. سی پی یو از یک پردازنده اصلی و دو حافظه رم و رام هم برخوردار است.

🟡 ماژول ورودی: این ماژول وظیفه دارد که از دستگاه‌های ورودی سیگنال‌هایی را دریافت کند که ولتاژ آن‌ها ۲۲۰ ولت AC است و سپس یک سری عملیات روی آن‌ها انجام می‌دهد و سیگنال‌های را به خروجی با جریان DC و سطح ولتاژ ۵ ولت ارسال می‌کند.

🟡 ماژول خروجی: این ماژول هم مانند ورودی عمل می‌کند، اما وظایفی عکس آن را انجام می‌دهد. در حقیقت ماژول خروجی با بخش بار خروجی و پردازنده در ارتباط است.

⭐️ برق لئو، عرضه کننده انواع اینورتر اشنایدر در ایران   ⭐️

پی ال سی صنعتی

نحوه عملکرد پی ال سی

در رابطه با نحوه عملکرد PLCها بایستی بگوییم در ابتدای کار سیستم عامل شروع به انجام رصد زمانی می‌کند و سپس سی پی یو از ماژول‌های ورودی شروع به خواندن داده‌ها می‌کند و به بررسی وضعیت تمام ورودی‌ها می‌پردازد. در وهله بعدی برنامه‌هایی که توسط کاربر نوشته شده را اجراء می‌کند. حال پس از اجرای برنامه‌ها سی پی یو به وظایف ارتباطی و ساز وکارهای می‌پردازد؛ پس از این که نتیجه برنامه اجراء شده مشخص شد، داده‌ها در ماژول خروجی توسط پردازنده نوشته می‌شوند و تمام خروجی‌ها وضعیتی به‌روز می‌گیرند. در واقع تا زمانی که پی ال سی در حالت عملکرد و اجراء قرار دارد این مراحل تکرار می‌شوند.

پی ال سی (PLC)

مزایای PLC

مهم‌ترین مزیتی که با استفاده از PLCها شامل حال صنعت شده است، این است که ماشین آلات صنعتی را به بهترین شکل می‌توان مدیریت کرد، یعنی برای مدیریت این ماشین آلات نیازی نیست که به روش‌های سنتی برگردیم و نیروهای انسانی و خطاهای آن‌ها کمتر شده است. در واقع بسیاری از قطعات تولید شده دیگر همچون کنتاکتور اشنایدر، کلید اتوماتیک اشنایدر، محافظ جان ترکیبی اشنایدر، سافت استارتر اشنایدر، اینورتر اشنایدر عملکرد و امنیت سیستم‌های مختلف را بالا برده‌اند. از جمله مزیت‌های پی ال سی عبارت‌اند از:

☑️ کاهش حجم تابلوهای فرمان

☑️ در بسیاری از هزینه‌ها به اندازه قابل توجهی صرفه‌جویی می‌شود.

☑️ نسبت به مدارهای رله‌ای از مصرف انرژی کمتری دارند.

☑️ نویزهای الکتریکی و صوتی تولید نمی‌کند.

☑️ با استفاده از پی ال سی‌ها عیب‌یابی مدارات کنترل آسان و سریع می‌شود.

☑️ از آنجایی که استهلاک مکانیکی ندارند نیازی به تعمیر دوره‌ای آن نیست و در عین حال طول عمر بالاتری دارند.

سخن نهایی

سعی کردیم در این مطلب به سوال PLC چیست؟ پاسخ دهیم و حتی اطلاعات دیگری همچون کاربرد، انواع، عملکرد و ساختار و… را به طور مختصر و مفید شرح دادیم. می‌توانید انواع پی ال سی و قطعات دیگری همچون کنتاکتور اشنایدر، کلید اتوماتیک اشنایدر، محافظ جان ترکیبی اشنایدر، سافت استارتر، اینورتر اشنایدر را با کیفیتی عالی و قیمتی مناسب از فروشگاه اینترنتی برق لئو تهیه و خریداری کنید. از همراهی شما تا این قسمت از مقاله ممنونیم و می‌توانید نظرات، سوالات، انتقادات، پیشنهادات خود را برای ما در فروشگاه اینترنتی برق لئو کامنت کنید؛ امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. برق لئو با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

نوشته شده در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *