کلید حرارتی

کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی اشنایدر یا MCB یک دستگاه الکترومکانیکی است که از مدار الکتریکی درمقابل جریان اضافی حفاظت می‌کند. MCB وسایل حفاظتی هستند که در صورت بروز اضافه بار یا اتصال کوتاه مدار را قطع می‌کنند. کلید حرارتی اشنایدر با دو فلز که با یک سیم پیچ مغناطیسی احاطه شده، کار میکند.

با انحراف یک فلز، جریان را متوقف می‌کند. در واقع قطعه فلزی گرم می‌شود، سیم پیچ مغناطیسی از شار مغناطیسی استفاده می‌کند و قفل را منحرف می‌کند تا مدار را باز کند. کلید حرارتی جایگزین بهتری برای فیوز است، زیرا پس از تشخیص اضافه بار نیازی به تعویض ندارد. برخلاف فیوز، یک MCB می‌تواند در شرایط تغییر ولتاژ به راحتی کار کند و ایمنی عملیاتی خوبی دارد و با هزینه کمتر میتوان ضریب اطمینان را بالا برد. برخی از ویژگی‌های MCB عبارت‌اند از:

💠 در حالت پیش فرض با ۱۰۰ آمپر کار می‌کند.

💠 به صورت حرارتی عمل می‌کند.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

مشاهده و خرید انواع محصولات الکتریکال

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

5 کاربرد کلید حرارتی اشنایدر

قطع کننده‌های مدار مینیاتوری دستگاه‌های کوچکی هستند که به عنوان کنترل کننده جریان عمل می‌کنند. این مکانیزم می‌تواند به محض تشخیص اضافه بار یا افزایش ولتاژ، سیستم الکتریکی را قطع کند. معمولاً به عنوان جایگزینی برای فیوز استفاده می‌شود. بسته به ماهیت کاربردهای الکتریکی، انواع مختلفی از MCB را می‌توان در محل سکونت و یا در صنعت به کار گرفت. در شرایط ایده‌آل، مدارهای قطع کننده مینیاتوری (شکن‌های مدار مینیاتوری) برای خانه‌ها و ساختمان‌هایی با تجهیزات کمتر استفاده می‌شود. در اینجا چند مورد از کاربردهای موثر MCB که شما نمیدانستید آورده شده است:

تابلوهای برق خانگی

کلید حرارتی اشنایدر برای محافظت از از اضافه بار در خانه استفاده می‌شود. برای کنترل مقادیر زیاد برق، بسیار قابل اعتمادتر و ایمن‌تر از فیوز هستند.  یکی از بزرگترین مزایای MCB این است که توزیع برابر انرژی الکتریکی را در تمام دستگاه‌ها تضمین می‌کند؛ بنابراین در خانه، نوسانات برق کمتری رخ می‌دهد.

چراغ‌ها

هر ساختمان مسکونی، دارای یک سیستم روشنایی گسترده است. کلیدهای مدار مینیاتوری می‌توانند نقش مهمی در توزیع موثر برق در تمام سیستم‌های روشنایی واحد مسکونی داشته باشند؛ به عنوان مثال، عملکرد لامپ‌های فلورسنت در مقایسه با لامپ‌های معمولی به مقدار بیشتری برق نیاز دارد. اینجا MCB به کمک می‌آیند. علاوه بر این، کلیدهای حرارتی به حفظ کیفیت و ایمنی لامپ‌ها کمک می‌کنند.

کاربردهای صنعتی

کلیدهای مدار مینیاتوری را می‌توان به عنوان یک مکانیسم ایمنی‌ موثر در صنایع مقیاس کوچک و همچنین در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار داد. در شرایط ایده‌آل، اکثر ماشین آلات در صنایع به منبع تغذیه تا ۳۰ کیلو آمپر نیاز دارند؛ در چنین حالتی، نیاز به سوئیچ به MCB از فیوزهای قدیمی وجود دارد. در مؤسسات تجاری، کلید حرارتی اشنایدر با بهینه‌سازی جریان انرژی، نقش عمده‌ای در حفظ کارایی تاسیسات و کارخانه‌ها دارند. آن‌ها به طور گسترده در هتل‌ها، سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌ها استفاده می‌شوند.

بخاری

MCB یک راه حل ایمنی قابل اعتماد هستند، به خصوص اگر بخاری در خانه یا محل کار خود نصب کرده باشید. به طور کلی، مشاهده می‌شود که بخاری‌ها به راحتی نوسانات ولتاژ بالا را ایجاد می‌کنند، زیرا مقدار زیادی برق را از منبع اصلی می‌گیرد، اما با نصب مؤثر یک قطع کننده مدار مینیاتوری، میتوان از این سناریوها جلوگیری کرد. انواع مختلفی از کلیدهای مدار مینیاتوری وجود دارد و هر نوع می‌تواند بار خاصی از قدرت را تحمل کند.

مکانیزم خطای زمین (قوس الکتریکی)

یک مدارشکن مینیاتوری را می‌توان به راحتی همراه با مکانیزم خطای زمین یا قوس الکتریکی استفاده کرد. خطای زمین زمانی رخ می‌دهد که یک سیم برق با سطح فرستنده‌ای که بخشی از سیستم مدار نیست، تماس پیدا کند؛ در چنین حالتی، سرعت جریان با خطا در مدار افزایش می‌یابد. در این مرحله، یک MCB مکانیسم تریپ مغناطیسی خود را راه‌اندازی میکند و سیستم مدار را اصلاح می‌کند. نصب صحیح کلید حرارتی اشنایدر می‌تواند ایمنی و حفاظت از تمام سیستم‌های الکتریکی را در خانه‌ها و صنایع تضمین کند. اطمینان حاصل کنید که برای بهبود مدیریت کلی منبع تغذیه در مدار از یک MCB Finolex استفاده می‌کنید.

خرید کلید حرارتی اشنایدر

قبل از انتخاب و خرید کلید حرارتی اشنایدر دانستن چند جزئیات فنی ضروری است. ابتدا بررسی کنید که دستگاه با چه ولتاژ و فرکانسی کار می‌کند، مثلاً AC یا DC است. در مرحله بعد، به ویژگی‌های بار و میزان جریان عبوری توجه کنید؛ همچنین بررسی کنید، آیا ویژگی‌های دیگری مانند: تنظیم مجدد دستی یا خودکار و استانداردهای ایمنی در محیط وجود دارد یا خیر! گاهی اوقات، شرایط محیطی مانند: دما، میزان سایش و تشعشع، می‌تواند به انتخاب صحیح MCB کمک کند.

کلید حرارتی اشنایدر

قیمت کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی اشنایدر یکی از بهترین و پرفروش‌ترین انواع کلید حرارتی است. قیمت کلید حرارتی اشنایدر به معیارهای زیر بستگی دارد:

۱- ابعاد کلید حرارتی اشنایدر

۲- میزان ولتاژ قابل پشتیبانی

۳- تک فاز یا دو فاز بودن کلید حرارتی

به طور کلی قیمت کلید حرارتی اشنایدر از ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و باتوجه به موارد فوق متغیر خواهد بود.

انواع کلید حرارتی اشنایدر
کلید حرارتی مغناطیسی

کلید حرارتی تک فاز

MCB تک فاز که به عنوان کلید حرارتی تک فاز مشهور هستند، در جایی استفاده می‌شوند که همه بارها به صورت خنثی به هم وصل شده و MCB تک قطبی با سیم فاز وصل شده است. اگرچه MCB تک فاز کاربرد محدودی دارند، اما از برخی کاربردهای کوچک و مهم استفاده می‌کردند. برخی از کاربردهای MCB تک قطبی عبارت‌اند از: چراغ‌های خیابانی در فضای باز، ورودی مدارهای کنترلی، تابلوهای تست، تابلوهای توزیع خانگی و غیره.

ابعاد کلید حرارتی

یکی از نکات مهم قبل از خرید کلید حرارتی، بررسی‌ اندازه کلیدهای حرارتی با توجه به میزان ولتاژ است. باتوجه به اطلاعات موجود، به‌دلیل ابعاد کوچک (به ویژه عرض ۸۱ میلی‌متر)، کلیدهای حرارتی اشنایدر در رده کوچک‌ترین MCB جهان می‌توانند هنگام بروز اتصال کوتاه مقاومت بالایی داشته باشند. این کلیدها تا ۱۰ کیلوآمپر طبقه‌بندی می‌شوند.

🔴 ارتفاع کل از دیواره تا اهرم در موقعیت خاموش ۷۲.۲۳ میلی‌متر است.

🔴 ارتفاع کل از نوار DIN شامل اهرم در موقعیت خاموش ۶۷.۲۳ میلی‌متر است.

🔴 ارتفاع کل از نوار DIN تا سطح ۶۱.۶ میلی‌متر است.

🔴 ارتفاع کل از نوار DIN تا سطح پایانه‌ها ۴۳.۸ میلی‌متر است.

🔴 عرض کل ۸۱ میلیمتر + ۵.۲ میلی‌متر است.

🔴 عرض قسمت کنترل ۴۵ میلی‌متر است.

🔴 فاصله بین قسمت پشتیبانی کننده بالایی ترمینال و نوار DIN ۱۹.۰ میلی‌متر است.

🔴 فاصله بین قسمت نگهدارنده ترمینال برای قرار دادن نوار اتصال دوشاخه‌ای و نوار DIN ۳۳.۰ میلی‌متر است.

🔴 عرض ماژول ۱۷.۶ میلی‌متر است.

🔴 برچسب مونتاژ پایین – عرض ۴.۸ x ۱۷.۶ x ۰.۵ میلی‌متر است.

🔴 برچسب بالای کاربران – عرض ۶.۲ x ۱۵.۴ x ۰.۳ میلی‌متر است.

بنابراین فضای بیشتری برای هدایت و اتصال‌ هادی‌ها در قسمت نصب که روی تابلوی برق پوشانده شده است، وجود دارد. این ویژگی را می‌توان به ویژه هنگام استفاده از این MCB در تابلوهای آپارتمانی کوچک مشاهده کرد.

کنتاکت کمکی کلید حرارتی

کنتاکت کمکی کلید حرارتی یکی از تجهیزات کلید​های حرارتی است که به صوت تک کنتاکت و دو کنتاکت از پهلو یا از رو به کلید حرارتی متصل می​‌شود و با قطع و وصل شدن کلید حرارتی، کنتاکت‌​ها تغییر وضعیت می​‌دهند. نوع دیگری از کنتکت کمکی وجود دارد که تحت عنوان کنتاکت کمکی خطا خوانده می​‌شود. این نوع کنتاکت از پهلو به کلید حرارتی متصل شده و در صورتی که کلید حرارتی پس از تشخیص خطای اضافه بار به حالت تریپ بازگردد، عمل می​‌کند.

به‌روز رسانی در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۱

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر